пʼятниця, 9 травня 2025 р.

Про участь у відкритті документальної виставки «Анатомія терору: нацистські репресії на Тернопільщині в архівних документах» у Державному архіві Тернопільської області (до Дня пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні)

     


 08 травня 2025 року до Дня пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років, у Державному архіві Тернопільської області відбулося відкриття документальної виставки «Анатомія терору: нацистські репресії на Тернопільщині в архівних документах».

У заході взяла участь Мар’яна Чорна – методист відділу організаційно-методичної та інформаційно-видавничої діяльності та  Марія Голуб, Світлана Поляк – методисти центру виховної роботи, захисту прав дитини та громадянської освіти та , а також науковці, студенти історичного факультету ім. В. Гнатюка.


Із вступним словом до присутніх звернувся директор Державного архіву Тернопільської області, кандидат історичних наук Федір Полянський, наголосивши на важливості збереження історичної пам’яті та недопустимості повторення будь-яких людиноненависницьких режимів – як нацистського, так і сучасного рашистського.


Доктор історичних наук, професор Тернопільського національного педагогічного університету ім. В. Гнатюка Володимир Старка окреслив історичний контекст подій Другої світової війни на території Тернопільщини, звертаючи увагу на методи терору, які використовували як нацистський, так і радянський окупаційні режими.

Методист ТОКІППО Мар’яна Чорна акцентувала увагу на зміні підходу до вшанування пам’яті в Україні: «Понад десять років тому Україна долучилася до традиції вшанування перемоги над нацизмом у європейському дусі – ми не святкуємо, а пам’ятаємо. 08 травня сприймається як день людської гідності, скорботи та вдячності, день пам’яті про мільйони загиблих, день пошани до тих, хто боровся з нацизмом. Ми не святкуємо – ми вшановуємо, цінуємо, пам’ятаємо».


Заступниця начальника відділу інформації та використання документів Державного архіву Тернопільської області Ольга Дишлюк детально розповіла про представлені архівні документи, що свідчать про злочини нацистського режиму на Тернопільщині, зокрема про долі жертв репресій. Ці документи розповідають про сім’ї, що зникли в нічних арештах. Про молодь, вивезену на примусові роботи до рейху. Про в’язнів гетто і концтаборів. Про розстріли, котрі стали «звичайною справою» для окупантів. Про катування, яким не було меж – ні моральних, ні людських тощо.

 

 

Немає коментарів:

Дописати коментар