Про презентацію книги Любомира Крупи
«Вплив Андрея Шептицького на
суспільне і культурно-просвітницьке життя в Галичині кінця XIX-першої половини
XX століття»
10 квітня 2024 р.
у конференц-залі історичного факультету ТНПУ методист відділу організаційно-методичної та інформаційно-видавничої діяльності Тернопільського ОКІППО Мар'яна Чорна взяла участь у презентації книги
загиблого захисника України, педагога, науковця, історика,
громадсько-політичного діяча, військовослужбовця ЗСУ, кандидата історичних наук
Любомира Крупи «Вплив митрополита Андрея Шептицького на суспільне і
культурно-просвітницьке життя в Галичині кінця ХІХ –
першої половини ХХ століття».
Детальніше можна ознайомитися ТУТ
ВИКЛАДАННЯ ТЕМ ІНТЕГРОВАНОГО КУРСУ "КУЛЬТУРА ДОБРОСУСІДСТВА" У 5-6 КЛАСАХ НОВОЇ УКРАЇНСЬКОЇ ШКОЛИ
12 вересня 2023 року у Тернопільському ОКІППО відповідно до плану роботи інституту відбувся тренінг «Викладання тем інтегрованого курсу «Культура добросусідства» у 5, 6 класах у Новій українській школі», з метою підвищення кваліфікації педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти області з наскрізного курсу «Культура добросусідства». Захід проводився для педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти області та педагогів, що працюють за програмою «Культура добросусідства».
Модерувала тренінг Марія Голуб, методист центру виховної роботи, захисту прав дитини та громадянської освіти ТОКІППО.
Працівники відділу організаційно-методичної та інформаційно-видавничої діяльності Магера Т. В., та
Стрийвус Н. Б., долучилися до проведення заходу, ознайомивши із курсом «Культура добросусідства» і модельними навчальними програмами «Культура добросусідства для 5-6 класів закладів загальної середньої освіти» Тетяна Магера, в.о. заступника директора з науково-педагогічної та виховної роботи ТОКІППО та методикою роботи із підручниками «Культура добросусідства» у 5, 6 класах, Наталія Стрийвус, методист, в.о. завідувача відділу організаційно-методичної та інформаційно-видавничої діяльності ТОКІППО.
А також під час
проведення заходу були висвітлені такі питання:
‒ «Методичні інновації
в курсі «Культура добросусідства»», Марія Голуб,
методист центру виховної роботи, захисту прав дитини та громадянської освіти.
‒ «Формування,
розвиток та технології критичного мислення учнів в курсі «Культура
добросусідства»», Оксана Мочук, методист центру
інформатики, інформаційно-дистанційних технологій і дистанційної освіти
ТОКІППО.
Учасники заходу активно долучалися до
виконання цікавих тренінгових вправ та обмінювалися думками.
Про участь у вебінарі для працівників психологічної служби на тему «Інформаційна безпека учасників освітнього процесу під час війни»
19 травня 2023 р. в онлайн-режимі відбувся вебінар для працівників психологічної служби на тему «Інформаційна безпека учасників освітнього процесу під час війни», з метою ознайомлення учасників із поняттям «інформаційна безпека», «ІПСО», «цифрова компетентність», «цифрове громадянство» як індикатори безпеки в умовах війни; формування навичок інформаційного детоксу.
Працівники відділу організаційно-методичної та інформацйно-видавничої діяльності Магера Т.В., та Стрийвус Н.Б. взяли участь у проведенні даного заходу з темою виступу: «Інформаційна культура як складова інформаційної безпеки».
В рамка вебінару з учасниками було проведено вправи на вміння досліджувати, аналізувати інформаційний простір та виявляти дезінформацію, використовуючи навички критичного мислення.
Про участь у проведенні майстер-класу «Методика роботи з робочим зошитом для дітей і матеріали для батьків і педагогів (за відповідними програмами) Тернопільщина. Частина І і ІІ» та підручником
«Культура добросусідства» 5клас
Про методичну панораму «Духовне відродження краю» на основі творчості Тараса Шевченка
19 - 20 травня 2022 року Тернопільським ОКІППО на онлайн-платформі сервісу відеоконференцій Google Meet організовано та проведено методичну панораму «Духовне відродження краю» на основі творчості Тараса Шевченка, в рамках реалізації обласної програми Української Хартії вільної людини.
Мета даного заходу: привернути увагу педагогів до популяризації у закладах освіти духовно-моральних цінностей, які пропагує Українська Хартія вільної людини, на основі творчості Тараса Шевченка; зануритися у його творчість для переосмислення, а також ознайомити їх із експозицією копій картин академіка і художника Т. Г. Шевченка; сприяти творчому та професійному зростанню педагогів.
Учасниками методичної панорами були педагогічні працівники ЗЗСО Тернопільського, Кременецького та Чортківського районів, які впроваджують обласну програму Української Хартії вільної людини у своїх закладах. До даного заходу залучено 148 освітян області (учителі української мови і літератури, основ християнської етики, педагоги-огранізатори та класні керівники).
Модератор методичної панорами ‒ Стрийвус Наталія Богданівна, в.о. завідувача відділу організаційно-методичної та інформаційно-видавничої діяльності у ході вступної частини заходу провела інтерактивну вправу: «У чому феномен Тараса Шевченка?».
З вітальним словом до учасників звернулися Ковалик Ігор Михайлович, голова ГО «Гуртом», співкоординатор реалізації обласної програми УХВЛ в Тернопільській області та Вакуленко Дмитро Вікторович, голова ради ГО «Центр Гармонія», ідейний натхненник та організатор перевізної виставки експозиції копій картин Т. Шевченка.
У ході заходу Магера Тетяна Володимирівна, в.о.заступника директора з науково-педагогічної та виховної роботи Тернопільського ОКІППО презентувала особистість Тараса Шевченка як духовного пророка української нації.
Мудрик Лілія Євгенівна, методист центру виховної роботи, захисту прав дитини та громадянської освіти Тернопільського ОКІППО розкрила особливості християнського світогляду Тараса Шевченка.
Стрийвус Наталія Богданівна, методист в.о. завідувача відділу організаційно-методичної та інформаційно-видавничої діяльності презентувала художній доробок Великого Кобзаря як віддзеркалення духовного зростання його особистості на основі експозицій копій картин академіка і художника Т. Г. Шевченка.
Герасимчук Галина Ігорівна, методист відділу організаційно-методичної та інформаційно-видавничої діяльності провела практичну частину методичної панорами, а саме: урок – подорож «Відомі і невідомі стежки життя Тараса Шевченка».
Технічний супровід заходу забезпечила Мочук Оксана Богданівна, методистка центру інформатики, ІКТ та дистанційної освіти Тернопільського ОКІППО.
Учасники методичної панорами висловили слова вдячності організаторам заходу, акцентуючи увагу на змістовне, актуальне та пізнавальне значення творчості Т.Шевченка в умовах сьогодення.
МЕТОДИЧНА ПАНОРАМА
ГОТУЄМОСЬ ДО ВИКЛАДАННЯ НАВЧАЛЬНОГО ПРЕДМЕТА «КУЛЬТУРА ДОБРОСУСІДСТВА» В НОВІЙ УКРАЇНСЬКІЙ ШКОЛІ
Навчання організоване ГО Інформаційно-дослідним центром «Інтеграція та розвиток» у рамках реалізації проєкту «Пілотування викладання предмета «Культура добросусідства» в Новій Українській школі та забезпечення сталості його впровадження» за підтримки Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та впроваджується Pact в Україні.
Тренінг спрямований на особливості навчання дорослих, розвиток стресостійкості в педагогів, створення партнерського простору та дотримання комунікативної культури. Цьому передувало відпрацювання вправ і технологій інтерактивного навчання, яких вимагає упровадження предмета «Культура добросусідства».
У ході тренінгу учасники практично опановували методи роботи в групах та засвоювали тонкощі тренінгового процесу, детально відпрацьовували «цикл Колба», механізм проведення зворотного зв’язку, облаштування тренерського простору.
Усі учасники тренінгу мали підготувати та продемонструвати фрагмент самостійно розробленого
тренінгового заняття на одну із тем предмета «Культура добросусідства», отримати експертну оцінку й зворотний зв’язок.
Тренінг відбувся в безпечному освітньому середовищі, атмосфері повної
довіри та позитивних щирих емоцій.
Змістові завдання тренінгу в подальшому застосовуватимуться
методистами-тренерами ТОКІППО у процесі підготовки вчителів 5-6 класів для
викладання предмета «Культура добросусідства» в освітньому процесі Нової
української школи.
«Духовне відродження краю»
на основі експозиції чудотворних ікон Пресвятої Богородиці
13‒14 грудня 2021 року в Тернопільському ОКІППО на платформі сервісу відеоконференцій Google Meet відбулася методична панорама «Духовне відродження краю» з метою популяризації у закладах освіти духовно-моральних цінностей, які пропагує Українська Хартія вільної людини, через ознайомлення із експозиціями «Чудотворні ікони Божої Матері Тернопілля» та «Ікони Богородиці як намолені обереги громад Тернопілля» організована та проведена методистом відділу організаційно-методичної та інформаційно-видавничої діяльності ТОКІППО.
З вітальними словами до учасників заходу звернулися ідейні натхненники та організатори перевізної виставки експозицій чудотворних ікон Божої Матері на Тернопіллі Дмитро Вакуленко, голова ради громадської організації «Центр Гармонія» та
Ігор Ковалик, голова громадської організації «Гуртом». Співкоординатори реалізації обласної програми впровадження УХВЛ в Тернопільській області розповіли про проєкт «Духовне відродження краю» на основі експозицій «Чудотворних ікон Божої Матері Тернопілля», його мету та значення, повідомили, що до експозиції увійшли 20 освячених копій найбільш відомих чудотворних ікон із зображенням Пресвятої Богородиці з усього Тернопілля. Інформацію про кожну із них підготувала Мачужак Марія Романівна, учителька основ християнської етики Буцнівської ЗОШ І-ІІІ ст. Великоберезовицької селищної ради Тернопільського району.
Про сакральність, духовність і про роль ікони у житті людини розповіла методистка центру виховної роботи, захисту прав дитини та громадянської освіти Тернопільського ОКІППО Мудрик Лілія Євгенівна. Як зазначила пані Лілія: «Ікона ‒ це цілий світ, щось масштабне і
значне. Замало споглядати, треба відкрити, розгадати її секрет. Ікона ‒ це двері, якими Бог приходить до нас і ми до Нього». У ході своєї розповіді Лілія Євгенівна привернула увагу учасників заходу до історії виникнення ікон, до поняття іконошанування, чим іконографія відрізняється від класичного живопису, до історії появи ікон в Україні, розповіла про іконотворчість, як процес і результат творення ікони, адже ікона є своєрідним вікном у духовний світ, тому і має особливу мову, де кожен знак – символ. За допомогою знаково-символічної системи ікона передає інформацію подібно до письмового тексту, мову якого необхідно знати, щоб сприйняти, зрозуміти й пережити її духовний смисл. Мета ікони – направити всі наші почуття, розум і всю нашу людську природу до її істинної мети – шляху духовного преображення. Значення ікони в православному світі можна порівняти зі Святим Письмом і Святим Переданням. Якщо вони містять Богом відкриті істини у словесній формі, то ікона свідчить про Бога мовою ліній і фарб.
Модератором
заходу була Стрийвус Наталія Богданівна,
методистка організаційно-методичної та інформаційно-видавничої діяльності
Тернопільського ОКІППО, котра зазначила, що за багату релігійну та історичну спадщину Тернопільщину
часто називають «маленьким Єрусалимом». У порівнянні з іншими областями України
на Тернопільщині налічується найбільша кількість чудотворних ікон, значна частина серед них ‒ це ікони Пресвятої Богородиці. Саме її підтримка
та заступництво супроводжує громади нашого краю упродовж багатьох віків.
Відеопрезентація дала можливість учасникам заходу поринути у світ сакрального мистецтва, ознайомитися із чудотворними іконами Тернопільщини, дізнатися про різні типи богородичних ікон та їх основний сенс, про короновані ікони, ті, що відзначені особливим актом коронації, як найшанованіші Чудодійні ікони Богородиці, а також про ікони Пресвятої Богородиці храмів різних конфесій.
Мачужак Марія Романівна, учителька основ християнської етики Буцнівської ЗОШ І-ІІІ ст. Великоберезовицької селищної ради Тернопільського району детальніше ознайомила всіх учасників із Чудотворними іконами Божої Матері Тернопілля, їх історією та представила квест «Чудотворні ікони Тернопільщини», який підготувала на основі зібраного матеріалу.
Технічний супровід заходу забезпечила Мочук Оксана Богданівна, методистка центру інформатики, ІКТ та дистанційної освіти Тернопільського ОКІППО.
ОБЛАСНИЙ СЕМІНАР ВЧИТЕЛІВ ОСНОВ ХРИСТИЯНСЬКОЇ ЕТИКИ
«Особливості застосування технології змішаного навчання на уроках основ християнської етики»
26 березня 2021 року у Тернопільському ОКІППО на
платформі сервісу відеоконференцій Google Meet відбувся семінар для учителів
основ християнської етики «Особливості застосування технології змішаного
навчання на уроках основ християнської етики».
З вітальним словом та розкриттям теми «Деякі аспекти
нейропсихологічних особливостей дистанційного та змішаного навчання» звернулася
Марія Мартинів, заступник директора з науково-педагогічної та виховної роботи
ТОКІППО. При розробці нових методик викладання слід враховувати
нейропсихологічні особливості здобувачів освіти, їх здатність сприймати нові
методи і форми навчання.
Світозара Хома, завідувачка центру виховної роботи, захисту прав дитини та громадянської освіти інституту, у своєму виступі «Виховний аспект освітнього процесу в умовах змішаного навчання» акцентувала увагу на актуальності проблеми реалізації усталених освітніх та виховних практик в сучасних освітніх реаліях, необхідність їх інтенсивного, операційного трансформування, знаходження нових каналів забезпечення виховного процесу.
Оксана
Городецька, доцент
кафедри менеджменту і методології освіти ТОКІППО, кандидат педагогічних наук,
розкрила тему «Технологія змішаного навчання як інновація дистанційної освіти».
Змішане навчання, за своєю суттю, є результатом поєднання моделей традиційного
навчання із сучасними електронними технологіями, які дають змогу дистанційної
взаємодії учасників освітнього процесу та мобільності суб’єктів навчання з
метою оптимізації освітнього процесу та підвищення якості освіти.
Тетяна Магера, завідувачка відділу організаційно-методичної та інформаційно-видавничої діяльності ТОКІППО, проаналізувала вітчизняний та зарубіжний досвід реалізації змішаного навчання, яке утворилось на базі дистанційного. Проведені численні дослідження ефективності традиційного, онлайн- та змішаного навчання визначили перспективність і результативність методик змішаного навчання. Модернізація освіти в більшості зарубіжних закладів спрямована на реалізацію змішаного навчання, застосування нових засобів інформаційно-комунікаційних технологій, створення електронних ресурсів для забезпечення навчального процесу за методикою змішаного навчання та розробці інноваційних навчальних програм з усіх освітніх напрямків.
Сьогодні змішане навчання – найбільш оптимальне
рішення для освітян, проте цей формат має як переваги, так і недоліки. Для
якісної організації освітнього процесу маємо чітко розуміти всі нюанси. Галина
Герасимчук, методист відділу організаційно-методичної та
інформаційно-видавничої діяльності ТОКІППО, розповіла про переваги та недоліки
змішаного навчання.
Тетяна Сергуніна, кандидат філологічних наук, методист відділу організаційно-методичної та інформаційно-видавничої діяльності ТОКІППО, проаналізувала моделі змішаного навчання. Вчителі основ християнської етики дізналися про ротаційну, гнучку, доповнену віртуальну та інші моделі, можливість впровадження їх на уроці. Доповідач розповіла про особливості планування та проведення уроку основ християнської етики на основі моделі «зміна робочих зон» і теми «Іван Хреститель».
Про медіадидактичні особливості використання мультфільмів на уроках основ християнської етики при змішаному навчанні доповіла Лілія Мудрик, методист центру виховної роботи,захисту прав дитини та громадянської освіти ТОКІППО. Учасники семінару розглянули принципи дії механізму формування в дітей соціальних установок і цінностей під впливом мультиплікаційних фільмів, критерії добору якісних мультфільмів. Доповідачем були представлені види мультфільмів: пісочна, пластилінова анімація, мультфільми 3D, LEGO тощо.
Для вчителів основ християнської етики Інною Сіньковською, завідувачкою науково-педагогічної
бібліотеки ТОКІППО, був підготовлений рекомендаційний бібліографічний список
газетно-журнальних статей «Форми і методи навчання та виховання».
Семінар завершився обміном думок та виробленням рекомендацій.
ОБЛАСНИЙ
СЕМІНАР В РЕЖИМІ ОНЛАЙН «ФОРМУВАННЯ ЧИТАЦЬКОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ НА УРОКАХ
ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ ЗА ДОПОМОГОЮ ІНТЕРАКТИВНИХ ТЕХНОЛОГІЙ»
24 лютого 2021 року проведено обласний семінар в
режимі онлайн «Формування читацької компетентності на уроках зарубіжної
літератури за допомогою інтерактивних технологій» для вчителів зарубіжної
літератури. Метою проведення семінару було ознайомлення вчителів із основними
методами та прийомами формування читацької компетентності учнів на уроках
зарубіжної літератури, шляхами прищеплення дітям любові до читання; заохочення
працівників освіти до використання нових технологій у навчанні; створення та
використання власних методичних ідей аналізу художніх текстів.
Чуловський
Богдан Степанович, кандидат
філологічних наук, доцент, виступив із цікавою доповіддю «Читання художньої
літератури як засіб розвитку ключових умінь і здібностей для життя та успіху».
Доповідачем було піднято питання, як зацікавити учнів читанням, показати роль
читання саме художніх творів зарубіжної літератури для формування фонових знань
людини, розвитку ерудиції людини через знання прецедентних текстів тощо.
Сергуніна
Тетяна Олександрівна, кандидат
філологічних наук, доцент, методист відділу організаційно-методичної та
інформаційно-видавничої діяльності ТОКІППО у своєму виступі «Методика
формування читацької компетентності учнів на уроках зарубіжної літератури»
розповіла про пріоритетні методи вирішення проблеми розвитку читацьких
компетентностей у середніх та старших класах ЗЗСО (репродуктивно-творчий та дослідницький).
Учитель повинен розвивати у дітей компетентність у репродукуванні, у
формулюванні критичної оцінки, у висловлюванні власної оригінальної думки тощо.
Доповідач представила та дала коротку характеристику основним інтерактивним
методам навчання, які може використовувати вчитель на уроці зарубіжної
літератури для формування читацької культури учнів, розвитку критичного та
творчого мислення , навичок самостійного аналізу прочитаного тощо.
Учасники обласного семінару були раді почути цікаві та
інформативно наповнені виступи методистів-практиків, які працюють у ЗОШ і
використовують різноманітні методи навчання учнів на своїх уроках.
Демида Ольга
Романівна,
вчитель-методист зарубіжної літератури Настасівської ЗОШ І-ІІІ ст.
Великоберезовицької ОТГ виступила на тему «Мистецтво читання як основний вид
діяльності школярів у світлі сучасного змісту літературної освіти». Методист
під час доповіді активно спілкувалась з аудиторією і запропонувала багато
цікавих власних методичних напрацювань для використання на уроках зарубіжної
літератури.Чоловська
Ольга Сильвестрівна, вчитель
зарубіжної літератури Борщівської ЗОШ І-ІІІ ст. № 2 презентувала цікаву
доповідь «За методикою серця» (ідеї до зближення дітей з текстом). Учитель
поділилась своїми роздумами про сучасний стан читацької активності учнів, про
шляхи зацікавлення дітей художнім твором та власним творчим досвідом викладання
зарубіжної літератури.
Ярмолицька
Світлана Олегівна, методист
навчально-методичного центру психологічної служби і соціальної роботи ТОКІППО,
ознайомила вчителів із темою «Психологічні проблеми формування читацької
компетентності в учнів». Методист охарактеризувала психологічний аспект
формування читацької компетентності учнів, роль вчителів та батьків у
зацікавленні дітей художніми творами, необхідність індивідуального підходу до
кожної дитини тощо.
Технічний супровід проведення заходу здійснила
методист центру інформатики, інформаційно-комунікаційних технологій і
дистанційної освіти Мочук Оксана Богданівна.
ВЕБІНАР «ВИКОРИСТАННЯ МЕТОДИКИ ЗМІШАНОГО НАВЧАННЯ З МЕТОЮ ЗРОСТАННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ ВИКЛАДАННЯ ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ»
16 листопада 2020 року відбувся вебінар «Використання
методики змішаного навчання з метою зростання ефективності викладання
зарубіжної літератури».
Магера Тетяна Володимирівна, методист відділу організаційно-методичної та інформаційно-видавничої діяльності ТОКІППО, проаналізувала вітчизняний та зарубіжний досвід реалізації змішаного навчання. У доповіді було чітко сформульовано різницю між змішаним та дистанційним навчанням, роль змішаного навчання у підвищенні успішності учнів у школах Бразилії, США, Мексики та європейських країн. Було розглянуто основні платформи, на яких здійснюється змішане навчання, та основні моделі такого навчання, які використовуються у практиці навчання у країнах світу та в Україні.
У виступі Герасимчук Галини Ігорівни, методиста відділу організаційно-методичної та інформаційно-видавничої діяльності ТОКІППО, були розкриті особливості, переваги та недоліки змішаного навчання. Звернуто увагу на труднощі, з якими зустрічаються вчителі та учні під час запровадження нової технології навчання в умовах сьогодення.
Сергуніна Тетяна Олександрівна, методист відділу організаційно-методичної та інформаційно-видавничої діяльності ТОКІППО, розповіла, за якими моделями можна здійснювати змішане навчання. Були охарактеризовані: 1) ротаційна модель і її чотири підвиди: а) ротація за станціями; б) ротація за лабораторіями; в) перевернутий клас; г) індивідуальна ротація; 2) гнучка модель; 3) модель самостійного змішування; 4) поглиблена віртуальна модель. Були охарактеризовані також моделі, що реалізують персоналізований підхід: «Автономна група» та «Особистий вибір». Було також наведено приклад, за якою схемою можна провести урок змішаного навчання у 7 класі на тему: «Йоганн Вольфганг фон Гете (1749–1832) «Вільшаний король»».
Оскільки не існує універсальної моделі змішаного
навчання, доповідач заохотила вчителів сформувати власну ефективну модель,
зручну для них та учнів: створити чернетку структури курсу зарубіжної
літератури. Адже змішане навчання ефективне завдяки цілковитій пристосованості
до конкретних умов, матеріалу і навіть потреб конкретного класу.
Неоціненним підґрунтям для вчителів щодо впровадження змішаного навчання у загальноосвітніх закладах став виступ Мочук Оксани Богданівни, методиста центру інформатики, інформаційно-комунікаційних технологій і дистанційної освіти ТОКІППО, яка розповіла про використання хмарних сервісів Google в роботі вчителя зарубіжної літератури ЗЗСО. Для багатьох вчителів це є важке питання, бо не всі вони (особливо гуманітарії) досконало володіють комп’ютерними технологіями. Це є перешкодою для оволодіння новими освітніми технологіями та впровадження їх у навчальний процес. Зокрема – для реалізації змішаного навчання у ЗОШ. Методист у доступній формі розповіла і показала на практиці, як можна використовувати хмарні сервіси Google у роботі вчителя.
З не менш цікавою темою виступила і Мартинів Марія Андріївна, методист,
в. о. завідувача відділу організаційно-методичної та
інформаційно-видавничої діяльності ТОКІППО, яка охарактеризувала деякі аспекти
нейропсихологічних особливостей дистанційного та змішаного навчання. При
розробці нових методик викладання обов’язково слід враховувати
нейропсихологічні особливості учнів, їх здатність сприймати нові методи і форми
навчання. Особливо це актуально під час запровадження інноваційних технологій у
навчальний процес.
Немає коментарів:
Дописати коментар